Wiedza - Biblioteka BastenOBSŁUGA TECHNICZNA NIERUCHOMOŚCI

Dlaczego kaloryfery słabiej grzeją?

Jako firma odpowiadająca za kompleksową obsługę techniczną nieruchomości i konserwację wielu kotłowni, bardzo często odbieramy telefony i e-maile o zbliżonej treści: „prosimy o interwencję, kaloryfery słabo grzeją”.  To zainspirowało nas do napisania artykułu, który wyjaśni Państwu dlaczego w środku sezonu grzewczego kaloryfer nie zawsze jest gorący i co to jest krzywa grzewcza.

Schematycznie, instalacja c.o. składa się z następujących elementów: kotła będącego źródłem ciepła, przewodów grzewczych rozprowadzających ciepło po budynku i grzejników. Gdy te ostatnie nie są wystarczająco ciepłe, pierwszą przyczyną, która przychodzi do głowy lokatorom, jest awaria kotłowni. Z doświadczenia wiemy, że w 99% przypadków powyższe założenie jest błędne.

Technika grzewcza zmierza w kierunku  energooszczędności i ekologii, dlatego urządzenia grzewcze wyposażane są w coraz bardziej zaawansowaną elektronikę,  która analizuje szereg czynników i na ich podstawie zadaje odpowiednie parametry pracy kotłowni.
Jaki byłby skutek utrzymywania stale wysokiej temperatury c.o.? Duże zużycie paliwa oraz ogromne straty ciepła. Dlaczego? Lokatorzy przy pomocy termostatów pokojowych obniżaliby temperaturę zbyt gorących grzejników, przez co znaczna część wyprodukowanego ciepła pozostałaby niewykorzystana. Powyższy przykład dowodzi, jak istotne jest racjonalne zarządzanie energią.

Gospodarowanie energią zależy w dużej mierze od temperatury zewnętrznej. Automaty sterują pracą instalacji w myśl zasady, że temperatura w budynku powinna być adekwatna do temperatury na zewnątrz (tzw. automatyka pogodowa). Skąd automat wie, jakie są aktualne warunki atmosferyczne? Dzięki czujnikom temperatury zewnętrznej. Informacje z czujników trafiają do sterownika, który dostosowuje temperaturę zasilania obwodu grzewczego metodą tzw. krzywych grzewczych (rysunek poniżej).

Konserwator kotłowni zadaje sterownikowi odpowiednią krzywą grzewczą. Odtąd temperatura zasilania c.o. regulowana będzie według zadeklarowanych ustawień. Nie zawsze wybrana krzywa będzie optymalna dla całego okresu grzewczego. Jeżeli niespodziewanie nastąpi długotrwały wzrost lub spadek temperatury zewnętrznej może okazać się, że konserwator kotłowni będzie musiał wprowadzić zmiany w ustawieniach sterownika i wybrać inną krzywą grzewczą.krzywa grzewcza

Chwilowe zmiany warunków atmosferycznych nie są decydującą pobudką do zmiany metody ogrzewania obiektu, choć często są odbierane przez lokatorów jako awaria ogrzewania i powód do interwencji obsługi technicznej budynku. Jeżeli nastąpi pochopna zmiana zadanej temperatury czynnika grzewczego, już po kilku godzinach  może okazać się, że nowa krzywa także nie spełnia zadania. Firma BASTEN, jako odpowiedzialny konserwator, skrupulatnie odnotowuje wszystkie zgłoszenia ze strony lokatorów i administracji, ale dopiero po analizie uwzględniającej liczbę zgłoszeń oraz prognozowane warunki atmosferyczne, podejmuje decyzję o ewentualnej zmianie ustawień regulacji temperatury zasilania obwodu grzewczego w budynku.

 

Realizacja E-Land